Geri Dönüş

Hello World… Üniversite yıllarımda yazmaya başladığım blok yazılarıma 2023 yılının Nisan ayında tekrardan dönüş yapmış bulunmaktayım. 24 Mayıs 2011 tarihinde ilk blog yazımı yazdığımda kulağa gayet teknolojik gelen bu aksiyonun 2023 yılında bir klasik veya retro gelmesi dışında bir sorun yok aslında 🙂

Üniversite yıllarımda bloğumla ilgili olarak <Her hafta bir yazı yazacağım> gibi bir mottom vardı şimdi düşündüğümde her hafta bir yazı yazma hedefinin gayet iddialı olduğunu görüyorum. Ayrıca düzenli olarak kendime bir iddia olarak koyduğum <Her hafta yazı yazmak> meğerse yıllar sonra öğreneceğim <Zinciri Kırma> diye bir metaformuş. Bazen böyle yapılan aksiyonlara isim vermenin, nick name takmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyorum ve buna daha sonra detaylı değineceğim. Peki aradan geçen 12 yıldan sonra bir blog tutmak ve yazılar yazmak neden artık demode, yazının yerini ne aldı? Aslında bunun cevabı çok kolay ve tartışmasız olarak yazının yerini <Video> aldı diyebiliriz ama her şeye rağmen yazı yazmak bana nedenini tarif edemediğim bir huzur veriyor ve belkide bu retro alışkanlık beni üniversite yıllarıma götürüyor ve adeta Görükle’deki odama ışınlıyor.

Bunca yıldan sonra yazılarım, hayata bakışım, paylaşacaklarım ve her şeyden ötesi Dünya çok değişti muhakkak ama aradan geçen 12 yıldan sonra tekrardan yeni ben ile düzenli olarak yazılar paylaşacağım, belki haftada bir olmayacak ama en az ayda bir olacak ve şuanda kafamdan geçen yazıları düşündüğümde yazılar sanki ağırlıklı olarak Mühendislikle ilgili olacak hatta mühendislikten ziyade direkt üzerinde çalıştığım mühendislik konuları ile ilgili olacak ve bu konulara paralel olarak sanki kendime bir mühendislik portfolyosu veya mühendislik not defteri yaratacağım gibi geliyor ve bunlara her zaman yerde ulaşacağım insanlarla kolaylıkla paylaşacağım üzerinde uzman olduğum teknik konuları olacak.

Bloğumdaki ilk yazılarımda gittiğim yerleri de paylaşırdım, insanlar bir yere gitmeden orayı araştırırlardı, yazılar, bloglar okurlardı ve benimde seyahat bloglarım en çok okunan yazılarımdı ama şimdi düşündüğümde bir yere gitmeden önce artık orasıyla ilgili bir şey okumuyoruz orayla ilgili videolar izliyoruz diye düşünüyorum ve kendimden yola çıkıyorum bir yere gitmeden önce o yerle alakalı blog okumayalı on yıl olmuştur herhalde. Büyük ihtimalle doğrudan kendimin yapmadığı bir aksiyonu sadece bir klasik olsun diye yapmayacağım ve gittiğim yerleri paylaşmayacağım galiba. Onun dışında en çok okunan yazılarımı düşündüğümde ikinci sırada; bir programın, özelikle mühendislik programlarının nasıl crackleneceği ile ilgili yazılardı, ve günümüzde tabiki böyle yazılar yazmacağım. Üniversite zamanı sıklıkla yaptığımız ve oldukça rağbet gören yazılarımdı. Bu başlıklara tek tek girmeye gerek yok ama genel hatlarıyla düşündüğümde blog tutmak ile ilgili 14 yılda çok şey değiştiğini görebiliyorum, içerik üretmenin daha kıymetlenmesine paralel olarak daha da zorlaştığını artık tecrübeye dayalı kıymetli içerikler üretmek gerektiğini açıkça görebiliyorum.

Şuanda düşündüğüm kendime online bir mühendislik not defteri yağacağım gibi duruyor, ilgisini çeken mühendisler veya mühendis adayları da okurlar ve belkide yeni akımlara uyup videolarda çekebiliriz gibi hissediyorum. Şimdilik 2023’ün 20 Nisan’ından bu kadar…

https://web.archive.org/ üzerinden sitemdeki eski ve arşivleyemediğim yazılara ulaştım. Bu yazılardan bazılarını tekrardan yayınlayacağım, ve bana hala çok güzel gelen o bloğumdan son görüntüyü de paylaşmış olayım, bu temayı hala çok seviyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *